استابلایزر دوغ غلیظ جهت غلیظ کردن دوغ های تولیدی کاربرد دارد . این محصول برای شرایط تولید دوغ در ایران طراحی شده است.

دوغ سنتی و ایرانی در واقع در رده نوشیدنی های لبنی است. دوغ در ایران،ابتدا یکی از فرآورده های جانبی کره محسوب می شد. به این شکل که ابتدا ماست پرچرب،با آب،رقیق و سپس با استفاده از مشک،چربی آن جدا شده و باقی مانده به عنوان دوغ مصرف می شد. امروزه با تغییر در روند تولید کره به لحاظ تکنولوژی،روش تولید دوغ نیز به عنوان نوشیدنی تخمیری شیری،تغییر یافته است. تولید صنعتی دوغ بدون گاز و دوغ گاز دار در ایران سابقه ای در حدود نیم قرن دارد
استابلایزر دوغ
.

ویژگی های دوغ:

بر اساس استاندارد شماره 2453 که مشخص کننده ویژگی های دوغ است،دوغ فرآورده ای است که از رقیق کردن ماست با آب آشامیدنی و یا معدنی و یا آب پنیر تخمیر شده بدست می آید. رنگ آن باید سفید تا سفید شیری باشد و دارای طعم مطبوع و مخصوص به خود بوده و فاقد هر گونه طعم و بوی خارجی باشد.
براساس استاندارد به 4 نوع دوغ می توان اشاره کرد:
1. دوغ گازدار
2. دوغ بدون چربی گازدار
3. دوغ بدون گاز
4. دوغ بدون چربی و گاز
.

ارزش غذایی دوغ:

دوغ نوشیدنی لبنی مناسبی است که می تواند جای نوشابه را در سبد غذایی ما بگیرد. نوشیدنی سالم و مفیدی که تامین کننده نیاز روزانه به کلسیم و حاوی ویتامین های گروه B است. از این رو بر عکس نوشابه تقویت کننده استخوان هاست. دوغ علاوه بر مزایای تغذیه ای حاوی باکتری های مفیدی است که اثرات زیادی بر سلامت گوارش دارند. هر لیتر دوغ حاوی 2-1/5 درصد پروتئین،1 درصد چربی و 0/6 گرم کلسیم است. در صفحه های بعد ارزش غذایی یک لیتر نوشابه با دوغ مقایسه شده است.
چنانچه می بینید با توجه به ارزش غذایی دوغ میزان کلسیم،فسفر و پروتئین آن زیاد است و این مواد برای استخوان سازی،اکسیداسیون و متابولیسم بدن لازم و ضروری است. نکته مهم این است که دوغ بهتر است به صورت بدون گاز و کم نمک استفاده شود. گازدار کردن نوشیدنی ها و از جمله دوغ طعم بهتری به آنها می دهد،اما ارزش غذایی آن را کاهش می دهد. بنابراین دوغ های معمولی بر دوغ های گازدار ارجحیت دارند.
.

انواع دوغ بر اساس نحوه تولید

با توجه به نحوه تولید این فرآورده می توان آن را به انواع زیر تقسیم کرد:
1. دوغ
2. دوغ گازدار
3. دوغ حرارت دیده بدون گاز
4. دوغ حرارت دیده گازدار
در ابتدا بهتر است با تعاریف این فرآورده ها آشنا شویم:
دوغ:فرآورده ای است که از اختلاط ماست با آب آشامیدنی و نمک(یا بدون نمک)و افزودن اسانس های سبزیجات معطر از قبیل کاکوتی،نعناع و پونه تهیه می شود.
در این نوع دوغ ممکن است با توجه به شرایط نگهداری و در اثر تخمیر طبیعی(ناشی از فعالیت میکروارگانیسم های زنده موجود در ماست اولیه)گاز تولید شود.
.

دوغ گازدار:

فرآورده ای است که بعد از فرآوری به روش فوق به آن گاز 2 CO تزریق می شود. دوغ حرارت دیده بدون گاز،فرآورده ای است که بعد از فرآیند آن برای افزایش قابلیت نگهداری و جلوگیری از تولید گاز،تحت تاثیر فرآورده حرارتی قرار داده می شود. دوغ حرارت دیده گازدار،فرآورده ای است که بعد از فرآیند آن برای ایجاد گاز در اثر تخمیر طبیعی باکتری های ترموفیل مورد استفاده در تولید ماست به آن اضافه می شود.
.

فرآیند تولید دوغ

تولید دوغ:برای فرآوری دوغ ابتدا انواع ماست با درصد چربی مختلف و با اسیدیته بیشتر از 1/4 درصد برچسب اسید لاکتیک تولید و سپس حداکثر با 50 درصد آب آشامیدنی مخلوط و در صورت نیاز به آن نمک و اسانس اضافه می شود. این دوغ چنانچه در شرایط سرما و مدت زمان محدود نگهداری شود فاقد گاز و در صورت نگهداری در دمای محیط(بیشتر از 20 درجه سانتی گراد)در مدت چند روز تحت تاثیر در اثر تخمیر طبیعی گازدار می شود.
.

دوغ گازدار:

برای تولید دوغ گازدار ابتدا ماست با اسیدیته حداقل 1/4 درصد بر حسب اسید لاکتیک تهیه و سپس با افزودن آب کربناته حداکثر به میزان 50 درصد و نمک تولید می شود. این دوغ با افزودن اسانس سبزیجات معطر،طعم دار می شود.
.

دوغ حرارت دیده بدون گاز:

این دوغ بلافاصله بعد از تولید گاز و تخمیر طبیعی تحت تاثیر حرارت پاستوریزاسیون قرار می گیرد که به این ترتیب زمان ماندگاری آن افزایش می یابد.
.
دوغ حرارت دیده گازدار:
این دوغ مطابق بند«3» تهیه شده و سپس به آن حداقل 1 درصد استارتر ماست اضافه می شود. این دوغ پس از تولید و بسته بندی حداقل 24 ساعت در دمای محیط(بالاتر از 20 درجه سانتی گراد)قرا می گیرد تا اسیدیته و گاز طبیعی به میزان مناسب در آن ایجاد شود.
.
بسته بندی
دوغ می تواند در ظروفی از جنس شیشه یا PET یا هر گونه ظروف مجاز برای مواد لبنی بسته بندی گردد. لیکن این مواد نسبت به اسید مقاوم و در برابر عوامل خارجی و میکروارگانیسم نیز غیرقابل نفوذ است.
درج نام محصول،نشانی کارخانه سازنده،وزن خالص دوغ،شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و نیز ذکر اسامی مواد افزودنی مجاز بر روی بسته بندی دوغ به منظور اطمینان از سلامت آن ضروری است.
.
شرایط نگهداری
برای حفظ کیفیت انواع دوغ گازدار و بدون گاز و افزایش زمان ماندگاری آن بهتر است در یخچال نگهداری شود.
در پایان امیدواریم که با جایگزینی صحیح و درست و با علم به فواید و ارزش غذایی دوغ آن را در لیست مواد آشامیدنی خود قرار دهید.
.
 
.
.

فروش انواع استابلایزر دوغ

استابلایزر دوغ

استابلایزر تک فاز کننده دوغ


ترکیب ایناستابلایزر علاوه بر ایجاد قوام و غلظت بالا در دوغ از رسوب ذرات  در دوغ نیز جلوگیری میکند و بافتی یکنواخت و عالی به دوغ میدهد

.
نحوه استفاده استابلایزر دوغ
استابلایزر دوغ را درآب با دمای 80-70 درجه سانتیگراد حل کرده سپس به دمای 80 درجه میرسانید و به مدت 10 دقیقه هم میزنید.سپس این آب را به ماست اضافه کرده و روند تولید دوغ را ادامه میدهید.بهتر است قبل از پاستوریزاسیون دمای دوغ را به 60 درجه برسانید.دقت شود از اضافه کردن این ترکیب به دوغ و ماست و شیر به طور مستقیم خودداری کنید.برای این نوع دوغ فشار 160-130بار برای هموژناسیون پیشنهاد میگردد

.
2-استابلایزر مخصوص دوغ غلیظ
این محصول متناسب با سلیقه مصرف کننده ایرانی و شرایط مصرف شرایط تولید دوغ در ایران طراحی شده است.
این استابلایزر از دو طریق در دوغ عمل میکند.ابتدا با اتصال با میسلهای کازئین و تغییر در حجم و بار الکتریکی آنها
موجب تعادل سیستم شده و با کمک به پایداری کلوئید از رسوب ذرات تا مقدار زیادی جلوگیری میکند دوم با ایجاد شبکه کلوئیدی قویبا بالا بردن قوام و ویسکوزیته دوغ بافت بسیار مناسبی تولید مینماید که در حس طعم و القا چربی بسیار موفق است

میزان استفاده این نوع استابلایزر2/5 تا 3 کیلوگرم در تن می باشد

.
نحوه مصرف
این استابلایزر دوغ را در تانک پخت در دمای80-70 درجه سلسیوس به آرامی به دوغ اضافه میکنند.اگر از سیستم پاستوریزاسیون مداوم استفاده میکنید دوغ را قبل از پاستوریزه کردن به دمای 60 درجه رسانده و به مدت 10 دقیقه نگهدارید تا استابلایزر دوغ کاملا هیدراته شود از حل شدن کامل استابلایزر در دوغ کاملا مطمئن شوید در صورت نیاز استابلایزر را در 60-50 لیتر دوغ گرم ایتدا حل کنید سپس به کل دوغ قبل از پاستوریزاسیون اضافه کنید.استفاده از این استابلایزربر انتخاب دمای پاستوریزه و فشار هوموژن تاثیر ندارد

میزان استفاده 2/5 تا 3 کیلوگرم در تن با قدرت تک فاز کنندگی بالا .

 استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر مواد غذایی استابلایزر در لبنیات استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر مواد غذایی استابلایزر ماست هیدروکلوئیدها امولسیفایر در صنایع غذایی چیست استابلایزر کشش پذیری پنیر پیتزا استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر در مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دسر استابلایزر در لبنیات استابلایزر کشک استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر بستنی استابلایزر مواد غذایی استابلایزر شیر کاکائواستابلایزر ماست استابلایزر خامه هیدروکلوئیدها استابلایزر پنیر پیتزا امولسیفایر در صنایع غذایی چیستاستابلایزر ماست استابلایزر