کشک یکی از فراورده‌های فرعی شیر است که به روش سنتی از جوشاندن، تغلیظ و یا خشک کردن دوغی که پس از کره گیری باقی می‌ماند و یا از ماست بدون چربی تهیه می‌شود. ماده‌ای اولیهٔ کشک عبارت است از شیر میش، بز، گاو و یا مخلوطی از آنها.

کشک سنتی

کشک از دوغ به دست می آید؛ ابتدا کره ماست را می گیرند و آنچه باقی می ماند، دوغ است. بعد آب دوغ را می گیرند و بعد از غلیظ کردن، آنچه مانده به اندازه گلوله هایی درمی آورند و می گذارند خشک شود. به این ترتیب کشک به دست خواهدآمد. البته این روش سنتی تهیه کشک است و در کارخانه ها تمام مراحل تولید مکانیزه انجام می شود، کشک را پاستوریزه هم می کنند. می توان کشک را از منابع پروتئین و کلسیم دانست ولی اگر نمک فراوانی به آن زده شده باشد، سدیم موجود در نمک باعث می شود کلسیم کشک جذب نشود. یک لیوان کشک، معادل یک لیوان شیر و ماست و بین ۶۵ تا ۷۵ کیلوکالری انرژی دارد

تولید کشک

1 - دريافت شير , نمونه برداری , آزمايش , توزين , صاف كردن شير در محلی نسبتأ مجزا از خط توليد , كه حجم آن متناسب با ظرفيت توليد باشد انجام مي‏گيرد .

2 - جدا كردن چربی از شير به وسيله خامه گير ( چربي گير ) انجام مي‏گيرد .

3 - شير پس از پاستوريزه شدن , در دماي 42-45º 6 به ماست تبديل مي‏گردد .

4 - ماست ترش بدون چربی را تا نقطه جوش حرارت داده , سپس سرد كرده و آب گيری مي‏كنيم .

5 - پس از افزودن نمك در ديگ دو جداره استيل درحاليكه با بهم زن الكتريكی مرتب بهم زده مي‏شود , به مدت نيم ساعت در دماي 65º سالم سازي مي‏گردد .

6 - بسته بندی کشک :

6 - 1 - بسته بندی كشك مايع : كشك آماده شده و پاستوريزه در ظروف مناسب و مجاز بسته بندي و آماده فروش مي‏شود .

6 - 2 - بسته بندی كشك خشك : كشك مايع آماده شده در گرم خانه يا تونل های پخت در دمای مناسب خشك شده و پس از آنكه رطوبت آن به ميزان مورد نظر رسيد , به وسيله آسياب پودر شده و در ظروف مناسب بسته بندی مي‏گردد .

 

فروش استابلایزر کشک صنعتی

استابلایزر کشک


استابلایزر کشک می تواند کشک را به روش وی لس تولید و فیلتر نماید.استابلایزر کشک باعث ایجاد قوام مناسب و همچنین یکنواختی در کشک های پاستوریزه شده و احساس دهنی بسیار مناسبی را برای مصرف کننده ایجاد میکند.

استابلایزر کشک باعث جلوگیری از آب انداختن کشک شده و بافت آن را یکنواخت میکند

.
روش مصرف
استابلایزر کشک:
در تولید کشک به صورت سنتی :استابلایزر مورد نطر را در آب 55 درجه سانتی گراد کرده سپس به مخزن منتقل کرده و بخوبی میکس شود سپس تا دمای 80 درجه سانتی گراد پاستور میکنیم.
در روش تولید کشک به صورت صنعتی :استابلایزر مورد نطر را مانند روش سنتی در مقداری آب 55 درجه سانتی گراد  حل کرده و به ماست یا پنیر ریکوتا مورد نطر افزوده (پس از پخت ماست یا پنیر ریکوتا و حتی کشک در دمای حدودا 75 الی 80 درجه سانتی گراد رسانده و استابلایزر را به محصول اضافه میکنیم)سپس به خوبی میکس کرده و از هموژنایزر عبور میدهیم.
استابلایزر را همراه ریکوتا یا در صورت استفاده از ماست همراه با ماست به محصول اضافه میکنیم در تولید فرایند ترکیبات هیدروکلوئید فعالیت خود را آغاز میکنند و باعث بافتی بسیار مطلوب در محصول میشود

.
مقدار مصرف
استابلایزر کشک
مقدار مصرف استابلایزر کشک با توجه به فرمولاسیون و سلیقه مصرف کننده از 0.15 تا 0.25 درصد پیشنهاد میشود.

 استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر مواد غذایی استابلایزر در لبنیات استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر مواد غذایی استابلایزر ماست هیدروکلوئیدها امولسیفایر در صنایع غذایی چیست استابلایزر کشش پذیری پنیر پیتزا استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر در مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دسر استابلایزر در لبنیات استابلایزر کشک استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر بستنی استابلایزر مواد غذایی استابلایزر شیر کاکائواستابلایزر ماست استابلایزر خامه هیدروکلوئیدها استابلایزر پنیر پیتزا امولسیفایر در صنایع غذایی چیستاستابلایزر ماست استابلایزر