خامه و کره مهم ترین محصولات فاز چرب شیر هستند.  فاز چرب شیر از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت بوده و یکی از مهم ترین پارامترهای تعیین کننده قیمت شیر است. فاز چرب شیر علاوه بر تأمین اسیدهای چرب های محلول در چربی، نقش مهمی ضروری و ویتامین های بافتی و کارکردی انواع محصولات در ویژگی شیری دارد.

خامه نوعی امولسیون روغن در آب است که توسط سپراتور و به واسطه اعمال نیروی گریز از مرکز از شیر جدا می شود. در صنعت انواع مختلفی از خامه با اهداف مختلف تولید می شود.از آن جمله می توان به خامه صبحانه، خامه قنادی و خامه کره سازی اشاره کرد.

کره امولسیون کره آب در روغنی است که در صنعت از زدن خامه در  چرن حاصل میشود . کره علاوه بر مصرف مستقیم،  کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع شیرینی و شکلات دارد.

. خامه نوعی فراورده شیری است که غنی از چربی بوده و توسط فرایند خامه زنی از شیر جدا میشود . خامه به سبب درصد چربی بالا ارزش کالری زایی بالایی دارد

یکی از تولیدات شرکت غذا و داروی توتال استابلایزر خامه پاستوریزه و استریل می باشد. این محصول با توجه به شرایط تولید خامه  در ایران طراحی شده و به ایجاد یک بافت نرم و در عین حال منسجم و طبیعی در خامه کمک بسیار می نماید.  در ضمن این استابلایزر برای تولید خامه های کم چرب با چربی ۲۰ و ۲۵ درصد نیز مناسب می باشد.

 

فروش انواع استابلایزر خامه

استابلایزر خامه
1- استابلایزر خامه استریل
این استابلایزر به نحوی فرموله شده است که از آب اندازی خامه تا حد زیادی جلوگیری مینماید.خامه تولید شده با این ترکیب دارای بافت منسجم وطبیعی است و در صورت استفاده از دوز مناسب به هیچ عنوان حالت صمغی و ژله ای به خود نمیگیرد.
نحوه استفاده استابلایزر خامه استریل
استابلایزر را  هنگام آماده سازی خامه در دمای 50 درجه سانتیگراد به تدریج به آن افزوده سپس به مدت 10 دقیق در این دما نگهداری میکنند.پس از اطمینان از انحلال کامل بقیه مراحل را طبق روال عادی انجام گیرد.برای اخذ نتیجه مطلوب خامه را به مدت 18 تا 24 ساعت در سردخانه نگهداری کنید.استفاده از این استابلایزر تاثیری بر فشار هوموژن ندارد.
مقدار مصرف
با توجه به درصد چربی و مقدار ماده خشکتعیین میشود
الف-خامه با چربی 30%   0.4-0.3%
ب-خامه با چربی 20%    0.5-0.4%
شرایط نگهداری
این استابلایزر دور از نور مستقیم خورشید در محیطی بدون بو و دمای زیر 30 درجه سانتیگراد رطوبت زیر 80% نگهداری کنید.نیمه عمر این استابلایزر دو سال است


 استابلایزر مخصوص خامه قنادی                                       

استابیلایزر مخصوص خامه قنادی
استابلایزری که برای خامه قنادی فرموله شده است تمامی انتظارات مصرف کننده از یک خامه قنادی مناسب را بر طرف میکند.
این استابلایزر برای خامه قنادی با بیش از 70 درصد چربی گیاهی توصیه میشود این استابیلایز با ایجاد یک شبکه کمپلکس در خامهباعث ایجاد یک امولسیون میگردد که در نهایت این امولسیون میتواندبا بدام اندازی و نگهداری حبابهای هوادر بین شبکه کمپلکس ایجاد یک کف با بافت منسجم و مستحکم ایجاد نماید همچنین به علت انتخاب و بالانس ترکیبات خامه تولید شده ازدوام مناسبی برخوردار استزمان زدن خامه کاهش مییابد و خامه مدت طولانی شکل خود را حفظ مینماید و آب نمی اندازد همچنین به علتایجاد یک امولسیون کامل و تناسب دقیق مواد فرمولاسیون در استابیلایزر،خامه تولید شده با این استابیلایزر کاملا سبک بوده و روی زبان نمی ماسد.
نحوه مصرف استابلایزر خامه قنادی
این استابلایزر را در تانک پخت در دمای50-45 درجه به خامه اضافه کنید.میتوانید استابلایزر را باشیر خشک و شکر مخلوط کردهسپس به خامه اضافه نمایید.خامه را قبل از پاستوریزه کردن به دمای 60 درجه رساندهو مدت 10 دقیقه نکهداری کرده سپس به دستگاه پاستوراتورمنتقل نمایید.
استفاده از این استابیلایزر برا انتخاب دمای پاستوریزه و فشار هموژن تاثیری ندارد.
مقدار مصرف
با توجه به درصد چربی و مقدار ماده خشک تعیین میشود
الف-خامه با چربی کل 25% بالاتر از 0.3%
ب-خامه با چربی کل 25-20%    0.4-0.35%

 

 

استابلایزر خامه صبحانه
این استابیلایزر با توجه به شرایط تولید این نوع خامه در ایران و سلیقه مصرف کننده طراحی شده و با ایجاد یک بافت نرم و در عین حال منسجم و طبیعی در خامه کمک بسیار مینماید.نسبت دقیق مواد تشکیل دهنده این امولسیون به نحوی است که ویسکوزیته خامه در حد طبیعی باقی میماند و از ایجاد حالت خمیری و ژله ای جلوگیری مینماید. این استابیلایزر در خامه به گونه ای است که خامه تولیدی در حین این که شکل و بافت خود را حفظ نموده و روان نمیشود به راحتی بر روی نان و بیسکوئیت پهن شده و بر روی زبان نمی ماسد.
نحوه مصرف استابلایزر خامه صبحانه
 استابیلایزر را در دمای 50-45 درجه سانتیگراد بتدریج به خامه اضافه نمایید. این استابلایزر معمولا به خوبی حل میشود و مشکلی در این زمینه ایجاد نمی نماید.پس از حل شدن دما را به 60 درجه سانتیگراد رسانده و مدت 10 دقیقه صبر نمایید.تا استابلایزر کاملا هیدراته شود سپس بقیه مراحل را طبق روش همیشگی انجام دهید.این استابیلایزر تاثیری بر دمای پاستورزه و فشار هوموژن ندارد.
مقدار مصرف
با توجه به سلیقه مصرف کننده و ترکیب خامه 0.25-0.2 درصد اضافه نمایید.
استابلایزر مخصوص پنیر خامه ای
این استابلایزر برای ایجاد بافت منسجم و خشک در پنیر های خامه ای فراوری شده و سخت فرموله شده است.
از ویژگیهای بارز این ترکیب قابلیت جذب بالای آب و ایجاد قوام و ویسکوزیته ای مناسب که این عوامل در کنار هم باعث ایجاد بافت سفت کره ای مناسب و بدون آب آزاد میگردد.این استابیلایزر برای پنیرهای با بافت نرم و خامه ای بسیار مناسب است.
نحوه مصرف
برای پنیرهای خامه ای که به روش Whey Less
تولید میشوند استابلایزر را همراه با دیگر افزودنی ها به شیر افزوده و پس از انحلال کامل پاستوریزه و هوموژن نمایید.
این استابلایزر هیچ تاثیری بردمای پاستوریزاسیون و فشار هوموژن ندارد.
با توجه به اینکه این استابلایزر موجب رسوب پروتئین های شیر در پی اچ بالاتر از نقطه ایزو الکتریک آنهاست
لذا در مواردی که برای انعقاد از آنزیم استفاده نمیشود می بایست استابلایزر را پس از انعقاد کامل و قبل از پخت کامل به آن افزود همچنین در روشهایی که از سیستم یو اف یا سپراتوراستفاده میشود باید استابیلایزر را پس از تغلیظ به تدریج به شیر افزودو پس از انحلال کامل پاستوریزه و هوموژن نمود برای پنیر های فراوری شده استابلایزر را همراه با نمکهای امولسیون کننده به مخلوط بیافزایید.
مقدار مصرف
استابلایزر را با توجه به سلیقه مصرف کننده و ترکیب خامه 0.3-0.15 % اضافه نمایید

 

روش سالم سازی محصول دريافتی – روش پاستوريزاسيون – هموژنيزاسيون – بسته بندی

روش سالم سازي شير : محصولات لبتي به روش پاستوريزاسيون ، تا اواخر قرن نوزده عمليات حرارتي روي شير و يا خامه چندان مهم نبود و چون فرآورده هاي لبني ، محيط بسيار مناسب براي رشد ميكروارگانيزم ها بود و منبع آلودگي ها به شمار مي رفت و بيماري هايي مثل حصبه ، تب مالت ، سِل بوسيله شير نيز منتشر مي شد كه بدين ترتيب روش عمليات حرارتی به عنوان روش ميكروب زدايي ابداع گرديد تا به شرايط مطلوب رسيده شود ، كه پاستوريزاسيون يكي از روش هاي عملياتی مي باشد .
پاستوريزاسيون يك نوع عمليات حرارتي خاص و مطلوب مي باشد و بدون اينكه اثري بر روي خواص ارگانوپتيكی ، شيميايي بگذارد ، ميكروب هاي بيماري زا را از بين مي برد .
جدا از ميكروارگانيزمهاي بيماريزا ، تمام باكتري هاي بيماری زای موجود با عمليات حرارتي نسبتاً بالا از بين مي روند و بر اساس تركيب دما و زمان پاستوريزاسيون صورت مي گيرد و نگهداري و مصرف و طول عمر خامه را بالا مي برد . همانطور كه گفته شد در صنعت پس از گذراندن مراحل كنترل اوليه ، عبور از دستگاههاي صافي ، استاندارد كردن چربي و هموژن شدن و تحت تأثير دماي 75 تا 78 درجه به مدت 15 دقيقه قرار مي گيرد و سپس بلافاصله تا دماي كمتر از 25 الي 30 درجه سانتيگراد سرد مي شود . در اين دما همه ميكروب هاي بيماري زا از بين مي رود و حدود 90 درصد باكتري هاي غير بيماري زا نيز نابود مي شود و بلافاصله پس از بسته بندي به سردخانه انتقال داده تا جلوگيری از خراب شدن خامه گردد و پس از گذشت 10 روز از قرنطينه گذاری خامه و انجام كليه آزمايشها بر روي آن به بازار مصرف عرضه مي گردد . زمان نگهداری محصول شش ماه پس از توليد مي باشد

مشخصات شيميايي مشخصات فيزيكي مشخصات ميكروبي
رطوبت 62-58
چربي 34-30
اسيديته 15/0 -09/0
 
رنگ : سفيد مايل به خامه اي
طعم و بو : شير و خامه
بسته بندي : نايلون پلي اتيلني
 
TPC(توتال كانت) GR/‍CFU2000>
كلي فرم G/CFU10>
كپك و مخمر G/CFU100>
استافيلوكوك 1gr/absent
اي كلاي 1gr /absent
 

 

.

 استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر مواد غذایی استابلایزر در لبنیات استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر مواد غذایی استابلایزر ماست هیدروکلوئیدها امولسیفایر در صنایع غذایی چیست استابلایزر کشش پذیری پنیر پیتزا استابلایزر دوغ استابلایزر چیست استابلایزر پنیر پیتزا فروش استابلایزر در مواد غذایی استابلایزر دوغ استابلایزر استابلایزر مواد غذایی استابلایزر دسر استابلایزر در لبنیات استابلایزر کشک استابلایزر بستنی مضرات استابلایزر بستنی استابلایزر مواد غذایی استابلایزر شیر کاکائواستابلایزر ماست استابلایزر خامه هیدروکلوئیدها استابلایزر پنیر پیتزا امولسیفایر در صنایع غذایی چیستاستابلایزر ماست استابلایزر